Przenośniki łańcuchowe

Przenośniki paskowe, taśmowe oraz łańcuchowe są wykorzystywane jako samodzielne systemy transportowe lub też są zintegrowane z innymi urządzeniami, np. przenośnikami rolkowymi.


Przenośniki łańcuchowe


Powyższe systemy są dostępne w różnych rozmiarach i wykonaniach (rolek, łańcuchów). 

Standardowymi wielkościami łańcuchów dla przenośników są rozmiary ½ "i 1" . Istnieje jednak możliwość wykonania systemu na łańcuchach specjalnych, umożliwiających mocowanie na łańcuch uchwytów, nakładek, popychaczy itp.. 

W systemach specjalnych waga transportowanego elementu może przekraczać 2000 kg.


Typowym zastosowaniem przenośników łańcuchowych jest zabudowa łańcucha w ramie przenośnika rolkowego, co w efekcie umożliwia ruch poprzeczny ładunku i tworzy przenośnik kątowy.

 Podnoszenie łańcuchów oraz pakietów do 300 kg odbywa się w sposób mechaniczny, dla większych ciężarów wykorzystywane są układy pneumatyczne lub hydrauliczne (w zależności od dostępnych mediów, możliwości sterowania, wymaganych prędkości itp.).


Przenośniki paskowe


Niski poziom hałasu, bezobsługowość wynikająca z braku konieczności smarowania, niskie ryzyko związane z zakleszczeniem układu wpływają na komfort eksploatacji tego typu przenośników. Z uwagi na powyższe zalety i stosunkowo niewielką bezwładność układu, często uzyskujemy w przenośnikach paskowych większe prędkości liniowe.


Systemy paskowe są często spotykane w urządzeniach do transportu pojedynczych elementów, kartonów, palet, jak również w przypadku systemów pozycjonujących do krawędzi przenośnika  (np. napędzane liniały).


Zwarta i estetyczna budowa systemu pozwala na efektywne wykorzystanie miejsca oraz ułatwia integrację systemu z innymi rozwiązaniami (zabudowa automatyki, sensoryki, budowa linii itp).Zarówno przenośniki łańcuchowe jak i paskowe są dostępne standardowo w ramie opartej o malowaną proszkowo konstrukcję spawaną. Istnieje jednak możliwość wykonania konstrukcji ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej.


Copyright © 2009 MGFprojekt Wykonanie: Bizzit